Banát

Nahlédni do české minulosti v Rumunsku

Velikonoční prázdniny roku 2015 hodily pár dní volna, a tak jsem odjela do Banátu. Fotogalerie k tomuto vyprávění o půvabných českých vesničkách se nachází na vytahni-paty-do-banatu.webnode.cz

Staročeský týden v Rumunsku

Rumunský Banát zaujímá své místo v kopcovité krajině, která si dokonale podmaní ty, kteří ji nemusejí obdělávat. Je to totiž pořádná dřina.

V 19. století sem přesídlilo pár stovek Čechů, zakořenili tu a založili šest vesnic, Svatou Helenu, Rovensko, Gernik, Eibenthal, Bigr a Šumici. Dodnes se tu mluví česky, tak trochu jazykem, který pamatuji od babičky Růženky. Lidé zde oplývají stejnou laskavostí i urputností, kterou měla v povaze ona, jsou pracovití a mají smysl pro jednoduché radosti života. I jejich kuchyně je jednoduchá, vydatná a hlavně skvělá.

Je třeba odjet do Rumunska, abychom mohli nahlédnout do vlastní české minulosti.

Byla jsem tam dvakrát. Jednou s Pavlem, v rámci rozsáhlého balkánského cyklovýletu, podruhé sama, o velikonočních prázdninách v roce 2015.

Vystřídalo se na mě jarní a zimní počasí, prochodila jsem dny slunečné, sněživé i deštivé. Jela jsem tam autobusem linky pana Hrůzy. Znalec banátských přírodních poměrů, druhý řidič Miras, mě odklonil od nápadu absolvovat cestu všemi vesnicemi. Zahrnovalo by to i 33 km dlouhý úsek mezi Bigrem a Rovenskem v náročném terénu a prý se špatným značením. Představa bivaku v dešti a sněhu mezi vlky, medvědy a další havětí mě odradila, a tak jsem zvolila jistější variantu, tedy přechod ze Svaté Heleny (Sfanta Elena) na Gernik, pak na nejvýše položenou vesnici Rovensko a zpět.

Chtěla jsem jít sama, ale neustále jsem se míjela se šestičlennou skupinkou vedenou právě tím Mirasem. Druhý a třetí den mě absorbovali. Trochu jsem si připadala jako na zájezdu. Ztrátu autonomie nahradilo Mirasovo průvodcovské vedení a zasvěcené komentáře. Nicméně ráda jsem se od nich zase odtrhla, samota v horách pro mě má speciální kouzlo. Tedy až na rumunské protivné psy, co se na mě vytahovali. Na cestě z Heleny mě obklopily čtyři bestie. Se třemi jsem se nějak domluvila, po čtvrté jsem se musela ohnat holí. Nakonec jsem prošla s pocitem, že vítězně. I smečka byla spokojená, že mě zahnala.

První noc jsem se ubytovala u Carbanových. Paní Marie, a všechno kolem ní, mi připomínala babičku Růženku. Měla jsem pro sebe celý dům, oheň v ložnici ( = kamna), koupelnu (ledovou) a dokonce i sprchu (vlažnou). A ještě k tomu chlív se třemi kravkami (Srna, Růža a Malá). Souhry náhod způsobily, že další dny jsem byla ubytována s více lidmi v jednom domě. Protože ráda spím sama, zvolila jsem nocleh v místnosti bez ohně místo sdílené ložnice s kachlákama. A že na Rovensku byla kurva zima!

Návštěvníci českých vesniček v Banátu mají to štěstí, že mohou nahlédnout do života místních, mohou se těšit z jejich pohostinnosti, ochutnat opravdické jídlo, všechno vypěstované a nebo zaříznuté na vlastním dvorku. Vesničky, stavení, zařízení, všechno je skoro jako ve skanzenu, žije se tu jako za starých časů, podle zákonů přírody a práce na polích. Mladí jsou povětšinou "odejitý" do Čech, zůstali jen staří, neznají nic jiného než dřinu. Jsou v tom krásném prostředí spokojení, práce jim nevadí, je to jejich náplň života. Udržují své, vlastně i naše, dávné tradice. Od první třetiny 19. století tvrdošíjně lpí na svém češství, nicméně s Rumuny žijí v souladu, bez konfliktů. Všichni kromě češtiny mluví i rumunsky. A všichni ovládají skype, protože to je možnost, jak být ve stálém kontaktu se svými dětmi a vnuky.

Hned po příjezdu jsem si na Heleně domluvila ubytování u Pekových na poslední den, s tím, že si tam nechám batůžek s věcmi, které nechci tahat s sebou. Paní Barbora se samozřejmě rozpovídala a také se na všechno vyptávala. Pověděla jsem jí, že pracuji v Poděbradech.

"Není to u Peček?", zeptala se. Ukázalo se, že v Pečkách bydlí její děti, dokonce že její vnučka chodí k nám do školy. A že zná i moji studentku Denisu Lissy, prapůvodem z Bígru. A že díky FB podrobně sleduje dění u nás na škole, že ví o pretestacích, zkrátka o všem, co se u nás šustne.

Turisty tu vítají s otevřenou náručí. Už pár let se sem jezdí, nejen kvůli přírodě, ale také kvůli lidem. Pro místní to je příležitost, jak si něco přivydělat. Za přespání dostanou 200kč, za ubytování i s nakrmením 350, což je v místním rozpočtu hodně peněz a pro nás zase tak moc ne.

Doprava s p. Hrůzou stála 2300. Je spolehlivý, dokonce mi vyměnil i korunky na lei. Domluvila jsem s ním i přepravu kol na léto. Celkem vč. dopravy mě výlet vyšel asi na 5 tis + tiskara za slivovici, višňovici, marmelády, zkrátka suvenýry z cesty. Přivezla jsem si i plecháček s krávou, který mě za pár let pořádně rozesměje, ale to jsem v té době nemohla tušit.

V sobotu jsem šla i na mši v rovenském kostele. V neděli na tancovačku v Gerniku. Prožila jsem Velikonoce v místním stylu. Jo a taky jsem dojila krávu Srnu. Plus spousta dalších zážitků a pozorování, jenže to by už bylo moc dlouhý a já si jdu uvařit něco dobrého. Sarmy, koláž, domácí klobásky a ani ořechové buchty to bohužel nebudou.

Dojmy, inspirace, fakta, itineráře
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky