Jarní Polabí

na kole

Půl až jednodenní jízda jarním Polabím

Délka: do 50 km, rovinka, cesty, výjimečně asfalt, krásné prostředí, občerstvení. Dá to každý.

18 km z Kolína do Poděbrad, 10 do Nymburka, 13 k Hájence v Kersku, 8 do Třebestovic, 4 do Poříčan

Fotogalerie s popisky zde: vytahni-paty-za-humna-2.webnode.cz/jarni-polabi/


Neděle, 9.4.2017 

I v nížinách existují místa, která si vnímavého člověka podmaní a ochočí tak, že se do nich stále vrací. V tomto případě myslím cestu podle Labe do Kerska, hlavně Veltrubský a Libický luh. Všichni místní vědí, že v dubnu je nejkrásnější a nejjedlejší, a to díky dymnivce a medvědímu česneku. Z medvěďáku narostou sytě zelené koberce, ze kterých lze uvařit polévku, omáčku, medvědí špenát či je jen pokrájet na chleba s máslem. V každém případě si pochutnáme i ozdravíme organismus po zimě tak, jak to prý dělávali medvědi. Fialové plochy porostlé dymnivkou působí exoticky, ale v kuchyni mají využití jen v případě, kdy se potřebujete zbavit manžela. Já si toho svého zatím ponechám. Přestože to je starší model a mám ho už od roku 2000, pořád se mi líbí, což má kliku, protože občas na zabití je.

Popis trasy

Samotná trasa je orientačně jednoduchoučká. Furt podle řeky. My si dojedeme vlakem do Kolína - zastávka, přejedeme na druhou stranu Labe, pak po turistické červené nebo cyklistické 2. Labské. V podstatě hned po vystoupení z vlaku konzumujeme atraktivní prostředí. Až před odbočku na Velký Osek se držíme turistické červené jako klíště, protože se vine tím Veltrubským luhem, tedy vzrostlým lužním lesem (dub-jilm-habr), mokřady, kolem starých labských tůní. I Pavel tu jezdívá pomalu, a to je co říct. Kochá se. Tentokrát jel opravdu hodně pomalu. Vrněla jsem blahem: "ty jsi tak hodný". Ne, nezměnil se k lepšímu. Ukázalo se, že můj cykloservisák jel na zabržděném kole a přišel na to skoro až doma.

V místě, kde se odbočuje na Velký Osek opouštíme turistickou a přitulíme se k Labi, lépe řečeno na cyklistickou, která vede podle něj. Důvod? Dojedeme k hospodě a k přívozu. Tentokrát jsme šli do té pravobřežní, protože přívoz ještě nefungoval. Jinak máme raději hospůdku na druhé straně. Je jedno, po které straně Labe se dojede do Poděbrad. Obě varianty jsou pěkné. Lze zakomponovat i libické hradiště nebo jezera.

Mezi soutokem Labe - Cidlina a zámkem je třeba počítat se zvýšeným výskytem bruslařů a poděbradského obyvatelstva vůbec. Také je třeba odtrhovat manžely od mnoha restaurací, kde by rádi zakotvili. Cesta do Nymburka je v tomto ohledu trochu lepší. Opět lze zvolit levo či pravobřežní cyklostezku.

Do Kerska jsme to vzali přes hospodu U Kyselů, pak opět podél Labe (cyklistická 0019), provlékli jsme se mezi sadským jezerem a řekou. To je území mých běžeckých okruhů, ale u zdymadla Hradištko jsme se nenechali odpoutat od Labe, popojeli podél chatových osad k odbočce, která vede k menhiru, Josefskému prameni, Hájence, zkrátka do Kerska (zase cyklistická 0019, zároveň turistická zelená).

Variant, jak se dostat domů (náš případ) či na vlak, je více. My zakončili výlet návštěvou mamky a pozřením fantastických lívanců.

I když jsme oba vytížení, vždycky se hecnem alespoň k malému výletu. Může tak učinit každý. Hlavně se nenechat pohltit věčným uklízením, prací a televizí.


Dojmy, inspirace, fakta, itineráře
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky